Merhabalar; Derslerimiz

1 Saat | 8 Saat | 12 Saat | 6 Ay | Sezonluk

olarak sizlere sunuluyor.

Öncelikle isteklerinizi dile getiriyorsunuz ve bizde size sağlık problemlerinizi soruyoruz varsa sıkıntınız rapor istiyoruz, her hangibir rahatsızlıgınız olsa bile bunu en iyi şekilde sağlığınıza kavuşmanız için doktorunuzla irtibata geçerek raporlarınızı okuyarak sizlere en iyi şekilde hizmet vermeye calısıyoruz. Sağlığınız bizim için önemli sizler bizim için değerlisiniz 

 

Günümüzde geliştirilmiş haliyle Reformer aletleri;  kendine özgü egzersiz  programlarıyla,  üzerinde yatarak, oturarak, diz üstünde ve ayakta durarak 500′den fazla hareketin  yapılabildiği  çok daha geniş kapsamlı bir kullanım sunmaktadır. Reformer diğer pilates aletlerinin arasında en çok bilinen ve kullanılmakta olanıdır. Üzerinde yatılan platform, hareket eden kızaklı bir bölümden oluşur, bu bölüm farklı farklı zorluk dereceleri olan yaylarla desteklenir ve footbar dediğimiz genellikle ayakların dayandığı bölüme bağlanır. Bu hareketli platform üzerinde omuzların dayanacağı omuz destek ünitesi bulunur. Bunun yanısıra  başın yerleşeceği bir ufak bölüm daha bulunmaktadır. Reformer aleti, üzerindeki yaylar, hareketli bantlar ve makara sistemiyle oldukça etkili ve kısa sürede sonuç veren bir egzersiz aracıdır. Kişiyi sabitleyerek çalıştırmasının yanısıra, simetrik bir form vererek vücudun kendi ağırlığının kullanıldığı çeşitli derecelerdeki direnç egzersizleriyle derslerden hızlı verim alınmasını sağlamaktadır. Yayların oluşturduğu direnç, vücut ağırlığıyla birleşir ve bu da  zorluk derecelerinin belirlenmesine olanak sağlar. Reformer aleti kişinin vücut yapısındaki engeller  (bazı kasların kısalığı ve esnek olmayışı gibi) boy ve benzeri faktörler göz önüne alınarak kişiye göre ayarlanmaya elverişli şekilde tasarlanmıştır. Bu durumda pek çok farklı vücut yapısında insanla doğru ve kişiye  özel reformer dersleri yapılabilmektedir.

 

5.5 PİLATESİN İLKELERİ

1. Konsantrasyon

Akıl vücudu geliştirir. Bu ilke “Vücudun işi yapacak kısmı üzerine konsantre

olarak daha büyük sonuçlar alma yeteneği” olarak tanımlanmaktadır. Onu arkanızda

bırakmak yerine, aklınızı egzersiz boyunca dahil ettiğinizde, egzersiz seansı çok daha

verimli olur. Kas kasılmadan önce, hareket aklınızda başlamalıdır.

2. Nefes alma

Pilates esnekliği ve kuvveti arttırmak için her hareketle birlikte tam nefes alma

tekniğini vurgular. Derin nefes alma teknikleri kullanılarak, karın bölgesi daha etkili

çalıştırılır.

3. Merkezleme

İnsan vücudunda tüm hareketler “merkezimizden” ya da Pilates’in nitelendirdigi

gibi “Güçevi”nden (Powerhouse) baslamaktadır. Güçevi karın kaslarını, beli ve kalçayı

kapsar. Bunlar stabilizasyon ve kuvvet için en önemli kaslardır.

4. Kontrol

Her hareketin bir amacı ve hedefi vardır. Her egzersiz boyunca, hareketimize ve

nefesimize odaklanmak hareketi her bakımdan kontrol etmemizi sağlar, o olmadan

sonuca ulaşılamaz.

5. Hassasiyet

Hassasiyet, kontrolün bir öğesidir. Her hareketi ne kadar hassasiyetle yaparsak,

hareketin kalitesini o kadar arttırırız.

6. Akılcı Hareket

Joseph Pilates, tüm hareket alanı boyunca her eklemimizi çalıştırmamızı sağlamak için “her hareket boyunca akıcılığı” vurgulardı. Düz, kontrollü ve akıcı hareketler vücut boyunca esnekliği sağlamaya yardım eder (www.thepilatescoach.,).

7. İzolasyon

Kol ve bacaklarda kuvvetli ve core bölgesinde zayıf olmaya eğilimliyiz. Bu zayıf kaslarda kuvvet kazandığımızda, tüm vücudumuzda daha büyük oranda genel kuvvete ve esnekliğe ulaşabiliriz.

8. Program

J. Pilates “10 seansta vücudunuzdaki değişikliği hissedeceksiniz, 20 seansta değişikliği fark edeceksiniz ve 30 veya daha fazlasındaysa, yeni bir vücuda sahipolacaksınız” demişti. Haftada en az üç kez egzersiz yapmanın önemini vurgulamıştı.


Bilgi almak için formu doldurunuz.

CAPTCHA code
* Not: Gönderdiğiniz bilgiler kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır.